ברוכים הבאים לאתר החדש שלנו!
אנחנו עובדים על פינישים אחרונים כדי שיהיה מוכן עבורכם.

עיצוב ללא שם

אפליקציות תיכנות לילדים

סקירה של 7 אפליקציות ללימוד תכנות.

תכנות יהיה חלק משמעותי מעולמם של ילדינו, גם אם הם לא יהיו מתכנתים בעצמם. כבר היום מי שיודע שפות קוד שונות זוכה למגוון ענק של אפשרויות נוספות בשוק העבודה. היחידה שמתעלמת מכך באדישות אופיינית היא…

כמובן, מערכת החינוך.
בכיתות עדיין ממשיכים לבקש מהילדים לצייר במחברת את האות ב’ ולצבוע אותה, במקום לצייד כל ילד במחשב ולהקדיש זמן ומשאבים להוראת תכנות. נכון- יש שיעורי מחשב בכל בית ספר- ונחמד שמלמדים אותם קצת וורד ופאוור פוינט, אבל האנושות כבר מזמן התקדמה, והגיע הזמן לצעוד איתה.

עד שזה יקרה, האחריות היא שלנו. כדאי לנו לדעת על משאבים הקיימים ברשת ויכולים להעניק לילדים בסיס להבנת יסודות התכנות, ואימוץ דרך חשיבה לוגית. בפוסט זה אסקור 2 אתרי אינטרנט ו-7 אפליקציות, כולם מיועדים ללימוד תכנות לילדים, מגיל 4 ועד גיל 14.

אפליקציות לגיל 4-7

מה שמשותף לכל שפות התכנות הוא שהן עובדות על פי עיקרון של רצפי פקודות שהמתכנת כותב להן. בפשטות, המשמעות של זה היא שאם המתכנת כותב “קפוץ למעלה ואז לך ימינה” אז הדמות על המסך תקפוץ למעלה ותלך ימינה. מתכנת צריך לדעת לתכנן רצפים של פקודות, ואפליקציות לילדים קטנים עובדות בדיוק על היכולת הזו: תכנון רצפים. נדיר למצוא אפליקציות לילדים קטנים שמנסות ללמד גם אבני יסוד אחרות של תכנות.

Coding for Kids – Learning to Code With Play

האפליקציה הכי מושקעת ומתוחכמת לגיל הצעיר, ולכן מופיעה פה ראשונה. היא שמה דגש לא רק על תכנון רצפים, אלא גם על לולאות, פונקציות, תחומים ואפילו על דה-באגינג!
איך מלמדים פונקציות בגיל כל כך קטן? אפשר לעשות זאת למשל בעזרת מפלצת אחת חביבה עם שיניים מלוכלכות. התפקיד של השחקן הוא לצחצח לה שיניים, ואז עומדות בפניו שתי אפשרויות:
אפשר לתת פקודה למברשת להתקדם ולצחצח כל שן מחדש,
ואפשר לבנות פונקציה של “להתקדם + לצחצח” ולגרום לפקודה הזו לקרות 5 פעמים.
יותר קצר ויעיל, וגם ילדים קטנים מבינים את זה היטב!
עלות: 100 ש”ח לשנה, אבל אפשר להתחיל עם גרסת ניסיון בחינם. היא מספיקה לתקופה די ארוכה כי היא כוללת חלק גדול מהאפשרויות.

Coding for Kids

השמות אמנם דומים, אבל זו אפליקציה אחרת. היא הרבה יותר פשוטה ועושה דבר אחד: מלמדת את העיקרון של רצף פקודות. מכונית צריכה לנסוע אל הדגל, והנהג הצעיר מחליט על רצף הכיוונים שהוא כותב עבורה. למשל: ישר-ימינה-שמאלה. לרצף הזה, כמו בעולם התכנות האמיתי צריך גם להוסיף פקודת “תחילת קוד” ופקודת “סיום קוד”. השלבים הולכים ונעשים קשים יותר בהדרגה.
עלות: חינם.

Code Monkey

האתר שלהם מושלם, אבל האפליקציה חביבה ותו לא.
נתחיל עם כמה מילים על האתר: קוד מאנקי הוא הפלטפורמה האידיאלית שהייתי ממליצה לכל ילד לעבור דרכה כדי ללמוד וגם לעשות את זה בכיף. התחלנו איתה בכיתה ב’, עוד לפני שידעו אצלנו אנגלית, והיא היתה להיט! הילד למד לחשוב במונחים של תנאים, לולאות, פונקציות ומערכים- רק בזכות הקופיף הנחמד ותאב-הבננות. זה הקישור לאתר שלהם, הרשמה פרטית דורשת תשלום אך לחלק מבתי הספר יש הסכם תשלום גלובלי על כל הילדים הלומדים בו. שווה בירור.

באפליקציה: הקופיף הנחמד הוא זללן בננות רציני, והילדים צריכים ליצור את רצף הפקודות שיעזור לו לזלול את הבננות. אותו עיקרון כמו האפליקציה הקודמת, אבל צבעוני ונעים יותר לעין.
עלות: חינם

אפליקציות לגיל 7-9

Algorithm City

הלימוד בשיטת הבלוקים עולה מדרגה, ועכשיו המשתמש מקבל אחריות על רובוט ויכול להוביל אותו לעוד מקומות חוץ מאשר ארבעת רוחות השמיים. הוא יכול לקפוץ, לאסוף מטבעות זהב, ואף לבנות פונקציות!
עלות: חינם. תשלום אפשרי עבור הסרת פרסומות.

Programming Hero

ההיגיון מאחורי הלימוד באפליקציה הזו שונה מהאחרות. שלבי הלימוד כוללים הכרת פלט, משתנים, סוגי משתנים, ולבסוף המשתמש בונה אתגר משלו על פי העקרונות שלמד.
הסברים יפים ומשעשעים, אבל כולם באנגלית ולכן מחייבים ליווי מבוגר לפחות בהתחלה.
עלות: חינם.

אפליקציות לגיל 9-14

בגיל זה ילדים כבר קוראים אנגלית, ויכולים להשתמש בידע הזה כדי להיחשף להמון אפשרויות נוספות בעולמות התכנות. האפליקציה המומלצת ביותר היא איך לא- של גוגל.

Grasshoper

החרגול של גוגל מדהים, הוא יודע לתת דוגמאות למשתמש של שורות קוד קצרות ומובנות, ניתן ללמוד מהן בדיוק מה מצופה ממך ולעשות זאת בהצלחה. בשיעור הראשון למשל, לומדים לצייר דגלים. בציור של דגל שיש בו שלושה צבעים צריך לתת לחרגול פקודות לצבוע בצבעים שונים, לרדת שורה, ועוד. מבחר הפקודות העומדות לרשות הילד משתנה בהתאם למשימה.

Scratch JR

סקראץ’ עשו עבודה יפה גם באתר וגם באפליקציה. ילדים יכולים לבחור דמות ולתכנת אותה מתוך ים של אפשרויות: איזה קול היא תשמיע, איזה פעולה היא תעשה, וכמה פעמים. האפליקציה דומה מאוד לאתר והייתי ממליצה להתחיל עם האתר- הוא יותר גדול, ברור וידידותי. ילדים שכבר הפנימו את העיקרון של סקראץ’ על המחשב, יכולים בכיף להמשיך ליצור פרויקטים באפליקציה.

זה כמובן רק קצה הקרחון, ואם תחפשו בחנות האפליקציות בעזרת מילות החיפוש CODE KIDS או PROGRAMMING KIDS תמצאו שפע של אפשרויות נוספות.
ניסיתם בבית אפליקציות אחרות ואהבתם? הוסיפו לנו בהערות את המומלצים שלכם!

תגיות:

נהדר שסיימתם את קריאת המאמר!

יש עוד המון מאמרים מרתקים שיכולים לעניין אתכם, המשיכו לקרוא:

שתפו את המאמר:

הגיבו כאן והשתתפו בדיון על המאמר

5 תגובות

 1. אני לא מוצאת בapp store את האפליקציה הראשונה ברשימה. יכול להיות שכבר אינ קיימת?

  1. שלום ענת!
   יכול להיות שמלכתחילה האפליקציה הזו היתה זמינה באנדרואיד בלבד, זה המכשיר בו בדקתי את כל המגוון.
   מקווה שתמצאו משהו אחר שיהיה לכם טוב ותהנו ממנו.
   שלי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מארז 3 חוברות לגיל גן

99.00