ברוכים הבאים לאתר החדש שלנו!
אנחנו עובדים על פינישים אחרונים כדי שיהיה מוכן עבורכם.

עיצוב ללא שם

ספרים מומלצים לבית הספר היסודי

המלצות על ספרים לפי רמות קריאה: לקוראים מתחילים, מתקדמים, ומיומנים.

בבית הספר היסודי נמצא ילדים בעלי טווח גדול של מיומנויות קריאה. יש שעושים את הצעדים הראשונים שלהם בעולם הזה וזקוקים לספרים קצרים, מנוקדים ומאויירים. יש מתקדמים שכבר קוראים היטב, ויש קוראים מיומנים שמסוגלים לבלוע ספרים גם אם הם ארוכים ומורכבים.

כאן תמצאו המלצות על ספרים לכל אחת מרמות הקריאה:
10 ספרים לקוראים מתחילים,
10 ספרים לקוראים מתקדמים,
10 ספרים לקוראים מיומנים.

ניתן ללחוץ כאן כדי לקבל את כל ההמלצות בקובץ PDF ישירות אליכם!

שימו לב!
בגיל הזה חשוב להקנות לילדים את אהבת הקריאה. להפוך אותה לחלק מהשגרה שלהם, לחלק מהאישיות שלהם. קראו כאן 5 טיפים לעידוד אהבת קריאה.

10 ספרים לקוראים מתחילים

 1. עלילות קיש וכלבו המופלא חיש / שלמה אבס
  ההומור של שלמה אבס מבוסס על גוזמאות. גוזמאות צבעוניות, מנופחות ומצחיקות מאוד ילדים בגיל 7. אל תופתעו אם הם אחרי קריאת העמוד האחרון של הספר הם ידפדפו מייד חזרה לעמוד הראשון! גם הסדרה "משחקי בילוש" של שלמה אבס זכתה להצלחה גדולה בקרב הקוראים הצעירים, אולי בזכות החידות והאתגרים המשולבים בעלילה.
  _
 2. טפיטי / יוליה במה ויוליה גינזבך
  סדרה מצוינת לראשית קריאה. סוריקטה חביבה יוצאת לגלות את העולם, והילדים יכולים להנות מההרפתקאות שלה בסיועם של כתב גדול ואיורים רבים.
  _
 3. איזדורה מון / הארייט מונקסטר
  סדרת ספרים ורודה ומנצנצת, מותאמת לקהל יעד ממגדר מסוים מאוד. איזדורה היא ילדה מקסימה, חצי פייה וחצי ערפדית. כשהיא צריכה לבחור בית ספר, היא מנסה את בית הספר לפיות ובית הספר לערפדים- ומאוכזבת משניהם. איפה היא מסתדרת בסוף? כמובן, בבית הספר של ילדים אנושיים. וכאן מתחילות ההרפתקאות המיוחדות שלה. הספרים מנוקדים ומכילים המון איורים יפהיפיים!
 4. השרביט והחרב / אדם בלייד
  לשם האיזון המגדרי, נכניס לכאן גם המלצה על ספרי קרבות. כנראה שהספרים נועדו לתת למי שקורא אותם הרגשה שהוא מגניב, וזה מתחיל מהעיצוב של העטיפה. צחוק צחוק, אבל זה עובד! מי שמתחיל קורא את כל הסדרה.
  _
 5. הרפתקאות דוד אריה / ינץ לוי
  ההומור של ינץ לוי מבוסס על שטף מילולי מרשים של… שטויות. עוד ועוד דברים שלא יכולים לקרות- קורים, ומסתבר שזה ממש מדבר אל קהל היעד! העטיפות ה"שקופות" של הספרים האלה בספרייה כבר מזמן לא שקופות, וזה מעיד על כמות הקוראים העצומה שנהנית מעלילות דוד אריה. מוזמנים להצטרף לחגיגה.
  _
 6. המשפחה המצחיקה שלי / כריס היגניס
  המשפחה הכי מצחיקה שתכירו!
  מנוקד, מאויר, ומספר על משפחה אחת שקורים לה דברים שהרבה ילדים חוו בעצמם. קל להזדהות, וכיף לקרוא.
  _
 7. מאדאם פמפלמוס / רופרט קינגפישר
  ילדה מקסימה במיוחד שגרה אצל דוד מרושע במיוחד, מוצאת את דרכה בחיים בעזרת מכשפה, חנות, וחתול. הספר נכתב במקור בצרפתית וזה בולט בין השורות הארוכות של תיאורי האוכל הנהדרים. ספרים קטנים פיזית, קלים לאחיזה לידיים קטנות.
 8. עוגות בחלל / פיליפ ריב
  את הקסם האמיתי של הספר העניקה לו דווקא המאיירת, שרה מקינטייר. היא ציידה את הספר בהמון איורים מתוקים, שובבים ונעימים לעין. הסופר צייד את הספר בעלילה דמיונית עד מאוד על עוגות שמאיימות על בני אדם, והקוראים נהנים מלדמיין את האירועים המצחיקים שמתוארים שם. ספר מוצלח נוסף של הצמד הזה הוא "אוליבר והאיים הנודדים".
  _
 9. גברת פלפלת / אלף פרויסן
  גברת פלפלת ליוותה את ילדותנו דרך המסך, ושם התוודענו אל עלילותיה יחד עם כפינה, כפית הקסמים הקטנה. הספר מחולק לסיפורים קצרים שניתן לקרוא כל אחד מהם בנפרד ולכן מתאים לקוראים מתחילים.
  _
 10. החיים המאושרים שלי / רוסה לגרקרנץ
  סדרה מקסימה, מציפה את העולם הרגשי של ילדה קטנה ומעבדת אותו באופן שמתאים לצעירים. מקסים לקוראים מתחילים כי יש מעט מילים בכל עמוד, הרבה ציורים, ועלילה מרגשת שאפשר להתחבר אליה בקלות.

10 ספרים לקוראים מתקדמים

 1. סיירת המדע / גלילה רון פדר עמית
  אחד העקרונות של הרשימה הזו הוא שכל סופר מופיע פעם אחת. אחרת גלילה רון פדר לא היתה משאירה מקום לאחרים 🙂 היא כתבה ספרי ילדים על כל נושא אפשרי- בילוש, מדע, רגשות, ועוד. הם מכסים קיר שלם בספרייה העירונית ומומלצים בחום. ספרים כמו ג'ינג'י מוכרים לכולם גם בלי ההמלצה שלנו. כאן בחרתי להמליץ על סדרה מדעית, בכל ספר הילדים נחשפים ליופיו של הטבע- גוף האדם, בעלי חיים, מדע ועוד תופעות מקסימות שיש סביבנו.
  _
 2. בילבי / אסטריד לינגרדן
  ילדה ג'ינג'ית בת תשע, עם שתי צמות מזדקרות ודמיון שממלא את הראש, כובשת את הילדים במעלליה המקוריים. ספר קלאסי ומעורר השראה לילדות אקטיבית, אמיצה וכנה. זה המקום להזכיר שוב שכל סופר מקבל פה איזכור אחד, אבל זה לא סותר את העובדה שהמדף של אסטריד לינגרדן בספרייה שווה עיון מעמיק!
  _
 3. המומינים / טובה ינסון
  הסופרת הנורבגית טובה יצרה משפחה של חיות לבנות שגרה בעמק קסום. מומין אמא, מומין אבא, סניף, סנופקין, מאי הקטנה, המיולין, הגרוק, סרח… כל הדמויות האהובות, המייצגות טיפוסי אישיות אנושיים, מתקבצות כאן לספרים המכילים פרקים, כל פרק הוא סיפור קצר מלא בהתרחשויות מרתקות.
 4. הדרקון הראשון שלי / קרסידה קאוול
  הגיבור של הספר לא טיפוסי. הוא לא חזק, או יפה או חברותי במיוחד. הוא דווקא די מגוחך, אבל אמיץ ומתוחכם. וזה מספיק כדי לשרוד בעולם קשוח של בני השבט שלו. הספר קולע היטב להומור של ילדים בכיתה ב', ואפילו המבוגרים שבבית צחקו בקול בזמן הקריאה 🙂 עוד בסדרה: איך לדבר דרקונית, איך להיות פיראט.
  _
 5. בטבע של זואי / אמליה קוב
  סדרה של ספרים שבמרכזן זואי, ילדה שמבינה חיות, ומתגוררת עם אמה הוטרינרית בגן חיות מיוחד בו גרות חיות שנשקפת להן סכנה. בכל ספר בסדרה היא עוזרת לחיה מסוימת, דרכה הילדים לומדים גם על חמלה ועל בעלי חיים.
  _
 6. אוטוליין / כריס רידל
  וואוו, איזה יופי של אסתטיקה. האיורים פשוט מתוקים, עדינים, ומלווים את הספר לכל אורכו. לא פלא שהספר זכה בלא-מעט פרסים. לאוטוליין גיבורת הסיפור יש חבר, מר מונרו. הם נקלעים להרפתקאות משותפות בכל אחד מכרכי הסדרה.
 7. חלם עיר החכמים / אוריאל אופק
  הסיפורים המסורתיים, בעיבוד של אוריאל אופק, מה שמבטיח שפה עשירה ושנינות שצריך לחפש בין השורות. ממליצים גם לילדים קטנים יותר, אנחנו הקראנו את הסיפורים כבר לילדים מגיל 5. היה מעניין לשאול אותם בסוף כל סיפור- מה בעצם היה פה מצחיק? לא תמיד הם הבינו, וניצלנו את זה לשיחה מעניינת לאחר הקריאה, על רגשות אנושיים והתנהגויות טבעיות. הספר עוזר להציף את המובן מאליו, את מה שבדרך כלל לא חושבים לדבר עליו בכלל.
  _
 8. החברה הכי טובה / בברלי קלירי
  ספר על חברות, ועל היתרונות והאתגרים שהיא מביאה איתה. איזה דבר מדהים זה כשיש חברה טובה! אבל מה עושים כשיש אי-הבנה? מציף התמודדויות אמיתיות שילדים פגשו ועוד יפגשו בחייהם.
  _
 9. אייבי ובין / אנני ברוז
  עוד סדרה מוצלחת שבמרכזה עומד הנושא של חברות. שתי גיבורות הספר הן חברות טובות למרות שהן לא דומות בכלל, וחושבות אחרת על דברים רבים. מה עושים ואיך מסתדרים? הן מצליחות למצוא פתרונות ובדרך גם מעוללות הרבה תעלולים, שיצחיקו מאוד ילדות בנות 7.
  _
 10. מרי פופינס / פמלה לינדן טרוורס
  האומנת המעופפת זכתה לתרגום חדש בשנת 2018, מידיה של גילי בר הלל. הספר קיבל חיים חדשים, והוא סוף סוף מתאים לילדים בני דורנו. האומנת הדעתנית, העקשנית וטובת הלב משנה חייהם של ילדי המשפחה הלונדונית. הקריאה חושפת את הילדים לתרבות האנגלית וכמובן למעלליה הדמיוניים והמרתקים של מרי.

10 ספרים לקוראים מיומנים

 1. העי"ג / רואלד דאל
  אם הייתי מזכירה כאן את כל ספריו המוצלחים של רואלד דאל הם היו תופסים חצי מהרשימה. הוא מצחיק, מלא דמיון, ומרתק. העי"ג הוא ספר על ענקים מרושעים, שאחד מהם הוא במקרה דווקא ענק ידידותי. הוא מתחבר לילדה חמודה, ומסתיר את זה מחבריו. יחד הם נלחמים ברשעות של שאר הענקים, וכמובן מנצחים! ספר מומלץ נוסף של דאל, שחייבים להכיר, הוא מטילדה. חפשו על המדף.
  _
 2. סיפורו של דוקטור דוליטל / יו לופטינג
  איזה ילד לא נשבה בקסמי הרעיון של אדם המבין את שפת החיות?
  כיף לדמיין את זה, והסופר יו לופטינג הצליח ליצור קלאסיקה אמיתית המבוססת על הקסם הזה. מומלץ גם לראות את הסרט אחרי הקריאה (את אחת הגירסאות החדשות יותר שלו… לא זו מתחילת שנות ה-90 🙂 )
  _
 3. סוד הגן הנעלם / פרנסס הודג'סון ברנט
  הספר נכתב לפני יותר ממאה שנה (בשנת 1911) ומצליח לרגש דורות של קוראים. יש משהו במשולש החברים הזה- מרי היתומה, קולין החולה, ודיקן חובב הטבע, שנוגע בנימי הנפש של כולנו. תוסיפו לזה תעלומה של גן שהיה חבוי מן העין עשרות שנים, וקיבלתם מתכון מנצח לספר שאי אפשר לפספס איתו. גם יצירת המופת "נסיכה קטנה" שייכת לסופרת הזו, וגם אותה כדאי מאוד לחפש על המדף.
  _
 4. הבכור לבית אב"י / דבורה עומר
  לדבורה עומר יש סדרת ספרים על אישים מפורסמים. הסיפור על אליעזר בן יהודה, שהתעקש לדבר עם בנו בעברית למרות שמשמעות הדבר היתה לגזור עליו בדידות חברתית קורעת לב. ומה אמא שלו עשתה בנידון? בספר הזה תגלו איך קראו לבנו באמת- איתמר? או בן ציון? ועוד עובדות מעניינות. הספר מומלץ כי הוא פיסת היסטוריה מרתקת שניתן להחזיק ביד.
  _
 5. לאסי חוזרת הביתה / אריק נייט
  הספר הזה הוא פיסת היסטוריה מרתקת בפני עצמו, פשוט מפני שהוא נכתב לפני כמעט 100 שנים. עלילות כלבת הקולי הנאמנה מוכרות לכולנו, ואי אפשר להתווכח עם קסם שעובד.
  _
 6. אור ואלכסנדרה / יצחק נוי
  אור הוא ילד עיוור, והספר עוקב אחריו מקרוב. הוא לפעמים גס רוח ומריר לסביבתו, וזו זכותו, לא רק לילדים שרואים מותר להיות כאלה. הסוף של הספר מלבב, והיופי שלו טמון בשפה שלו: איזה עושר שפתי ואיזה משפטים נפלאים! חגיגה לאוהבי העברית האיכותית.
 7. פוליאנה / אלינור ה. פורטר
  על כוחו של אדם אחד להשפיע על החיים של כל האנשים שסביבו, אפשר לקרוא כאן. פוליאנה היתומה אומצה על ידי דודתה ומא חייהם של כל בני הכפר הופכים להיות מאושרים יותר. ספר שכל כולו השראה להיות טובי לב, שמחים ואכפתיים, ולא משנה באיזה גיל.
  _
 8. דרקונית עם לב של שוקולד / סטפני ברג'יס
  אפשר להשתכר מריח השוקולד הנודף מדפי הספר. אבל זהירות! זה שוקולד מכושף, והוא הפך את הדרקונית הקטנה לילדה אנושית! והחל מאותו הרגע, היא מנסה להשתלב בחברה, אבל כצפוי- עושה זאת בצורה מגושמת, ומעוררת תהיות בסביבתה… ספר מתוק להפליא שיש לו גם ספרי המשך.
  _
 9. הילד שמכר את צחוקו / ג'יימס קריס
  על ילד אחד ביש מזל במיוחד, עם צחוק מתגלגל נפלא. שיום אחד עושה עסקה מפוקפקת ביותר עם שד, ומוכר לו את צחוקו בתמורה להצלחה בכל תחום שבו ישלח ידו. אבל העסקה חייבת להישאר סודית. ומה קורה כשהילד מבין שלצחוק שלו אין מחיר, ומאוד רוצה לקבל אותו חזרה? הוא יוצא למסע בעזרת חברים שפוגש בין דפי הספר, להחזרת צחוקו האבוד. בהצלחה.
  _
 10. ילד האריות / זיזו קורדר
  טרילוגיית ספרים, "הקרקרס", "המרדף", ו-"האמת". צ'ארלי הוא ילד מיוחד הדובר את שפת החתולים. הוריו נחטפו והוא יוצא למסע מסוכן כדי להציל אותם. ספר על מסירות, תושיה, וחברות. והרבה הרבה הרפתקאות כמו שכולם אוהבים!

תגיות:

נהדר שסיימתם את קריאת המאמר!

יש עוד המון מאמרים מרתקים שיכולים לעניין אתכם, המשיכו לקרוא:

שתפו את המאמר:

הגיבו כאן והשתתפו בדיון על המאמר

2 תגובות

 1. יהיה יעיל להוסיף גם אם הספרים מנוקדים. המידע מצויין רק לגבי איזדורה. האם זהו הספר היחיד עם ניקוד?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מארז 3 חוברות לגיל גן

המחיר המקורי היה: ₪120.00.המחיר הנוכחי הוא: ₪99.00.